גבי עתק | מטיבי לכת, 4X4 | 8-10 שעות

למגיעים מאילת או מכיוון צפון, יש לנסוע על כביש 12 עד ק"מ 31 ומשם סמוך לשלט "דרך הפטרולים" פונים לכיוון מזרח ונוסעים דרומה כשלושה קילומטרים עד ההגעה לעץ שיטה גדול. בנקודה זו מחנים את הרכב.

מהחניה נלך מזרחה על סימון שביל בצבע ירוק לכיוון נחל עתק עליון. ממשיכים עם הסימון הירוק מקו המצוקים (פיצול השבילים), אחרי שיורדים לתמילת עתק פוגשים בפיצול שבילים נוסף והולכים בעקבות הסימון השחור, עולים עד שמתחברים לסימון שביל כחול, ממשיכים אתו לכיוון מזרח (ימינה), כ- 300 מטרים עד שמגיעים לשביל הירוק שנכנס לקניון עתק וכאן תמצאו גבים מלאים לאחר שטפונות, סולמות ויופי מדברי עוצר נשימה. המשיכו עם השביל הירוק עד לתחתית הקניון ומשם למסלול האדום, פונים ימינה ומתחברים חזרה לשביל הכחול, עד לקו המצוקים.

לסדקים ולמסלול החדש

לאחר כקילומטר השביל מתפצל ימינה בצבע כחול. ממשיכים בסימון הכחול על הדרך עוד כקילומטר, עד ההגעה לתצפית נוף מרהיבה הכוללת את מצוקי נחל עתק, הרי אדום והערבה. בנקודה זו פונים דרומה לעבר סדקים עמוקים ומרהיבים ביופיים, וכאן המקום לגלות זהירות רבה, ולא להתקרב יתר על המידה לשפת המצוק.
משם יורדים בזהירות בשביל המסומן לעבר אחד מיובליו של נחל עתק עליון, המסתיים בתצפית על מצוק ומפל יבש ומרשים, בגובה של כמה עשרות מטרים. באזור זה לאחר גשמי החורף מתמלאים הגבים שבמסלול מי שיטפונות ויוצרים גבים יפהפיים. סמוך אליהם אפשר לראות מאובנים גדולים ויפים מהתקופה הפרהיסטורית. ממשיכים באפיק הנחל עד לנקודת הסיום של הטיול סמוך לעץ השיטה. בכלל, במסלול פזורים מספר עצי שיטה, שאפשר ליהנות מצילם בזמן עצירה והתרעננות. בסתיו ובחורף אפשר לראות גם צמחייה מדברית עשירה. ואם יתמזל מזלכם במסלול, בעיקר בנחל, תוכלו לראות גם צבאי נגב, יעלים, חרדונים, סלעיות וקורא מדבר (עוף קרקע מדברי).

שימו לב

המסלול אינו נגיש ויש טיפוס בסולמות אז יש לקחת בחשבון למי שיש פחד גבהים

הצטיידו בכמות מים גדולה ומספקת, גם בחורף

יש לצאת למסלול בשעות הבוקר המוקדמות כדי לא להיקלע לשעות החשיכה

**המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.

 

צילום: פקח רשות הטבע והגנים ערן גיסיס, ליטל שמואלי(C)