הליכה בין קירות הקניון השחורים, הורודים והאדומים

קניון שחורת

קניון שחורת מזמן מסלול טיול משפחתי המיועד גם לילדים, המשלב הליכה בקניון יפה וארוך, גלישה במפלי מים יבשים, הליכה בין סלעים בשלל צבעים ותצורות, תצפית לעבר הרי אילת והרי אדום ואפילו גבי מים מלאים לאחר הגשם. 

מסלול קניון שחורת הוא אחד המסלולים בשמורת הרי אילת העצומה. קניון שחורת הנמצא במרחק 10 קילומטרים מאילת הוא אחד ממסלולי הטיול היפים בשמורה, ובו אפשר לחזור 500 מיליון שנה אחורה ולחזות ב"ממלכת שוקולד" של סלעים בצורות שונות, בגבי מים המתמלאים לאחר הגשם ובצמחייה מדברית אופיינית. המסלול המעגלי כולל טיפוס על יתדות, עלייה במדרגות סלע ענקיות, חיפוש מאובנים וגבישי סלע ואפילו מפגש עם מלכודת נמרים. 

קניון שחורת הוא ערוץ מרשים בין סלעים שנוצרו לפני מאות מיליוני שנים בעקבות התפרצות לבה געשית. כשהלבה התקררה נוצרו סלעים ענקיים ומלאי צבעים. קניון שחורת עצמו נוצר בעקבות זרימת השיטפונות באזור – הסלעים הקשים לא מאפשרים למים לחלחל לאדמה כך שהם פיסלו את תוואי השטח. כך נוצר קניון שאורכו כ- 1,200 מטרים והצבעים הבולטים בו הם שחור, ורוד ואדום.

את המסלול מתחילים בשביל הירוק ותוך דקות כבר פוסעים בין הקירות הגבוהים והצבעוניים של הקניון. לאחר כמה דקות נוספות מגיעים למדרגת סלע של כשני מטרים שאליה אפשר לטפס בעזרת יתדות, להנאת הילדים. בהדרגה משנים קירות הסלע הגבוהים את צבעם משחור ואדום לגוונים בהירים של ורוד. בדרך יש מדרגה נוספת וגבוהה יותר, אך יש מקומות רבים לאחוז ולטפס. לאחר הטיפוס ממשיכים לצעוד בקניון שקירותיו משתנים מסלע קשה לסלעים רכים של גיר וחרסית. זה המקום לחפש בו מאובנים מים טתיס הקדום. לאחר הליכה של כ- 20 דקות מגיעים לפיצול צבעים: שביל ישראל פונה שמאלה והמסלול פונה ימינה עם הסימון האדום. במהלך העלייה מתגלה נוף עוצר נשימה של הרי אדום, מפרץ אילת והרים בצבעי וניל ושוקולד. 

לאחר ירידה קלה וכעבור 25 דקות של הליכה מגיעים לפיצול צבעים נוסף. הפעם פונים ימינה לשביל שחור (ביחד עם שביל ישראל), ההליכה כאן היא במרחב פתוח ואדום במיוחד. כאן אפשר לראות מלכודת נמרים אחת שנותרה מהתקופה שבה התגוררו נמרים במדבר. הבדואים בנו את המלכודות בצורת מחילה עם פיתיון בפתחה. הנמרים במדבר הישראלי אומנם נכחדו, אך המלכודות נשארו. מה שכן נשאר הם הצבאים המטיילים בשלווה ומלחכים את צמחי המדבר. ממלכודת הנמרים יש עוד כרבע שעת הליכה עד לסיום המסלול בנקודת ההתחלה.

חשוב לדעת: אפשר להאריך את המסלול ולשלב אותו עם המסלול של עמודי עמרם (בנסיעה).

המסלול ללא תשלום

איפה: מכביש הערבה (כביש 90) פונים מערבה בדרך מסומנת כחול לעמודי עמרם. לאחר כ- 2.5 ק"מ פונים שמאלה לדרך מסומנת ירוק, לפי השלט המכוון לקניון שחורת. נוסעים כ- 3 ק"מ לפתחו של קניון שחורת. 

מתי: המסלול נגיש בכל השנה אולם כדאי לבדוק את מזג האוויר לפני היציאה, לא מומלץ לטיול בשעות החשכה ובחורף יש סכנת שיטפונות.

ליצירת קשר:

טלפון: 3639*


www.parks.org.il/trip/shkhoret-canyon

`