דלג לתוכן העמוד

סיפור דרך – "שדות יטבתה"

כתובת
חניון פונדק יטבתה

סיפור דרך – "שדות יטבתה"

אורך המסלול:  9 ק"מ

דרגת רכיבה:  קל מתאים לכל המשפחה

התחלה וסיום: - חניון פונדק יטבתה

תיאור מסלול:

רכיבה קלה צפונה לאורך כביש הערבה הישן עד למוצא נחל שחרות. פנייה מזרחה בדרך חקלאית בשדות קיבוץ גרופית עד הפנייה הראשונה דרומה. רכיבה לאורך בית האריזה לתמרים עד חניון יעלים. פנייה מזרחה דרך שדות יטבתה, (מומלץ ביקור בחווה למחקר ופיתוח)עד לגדר הגבול עם ממלכת ירדן וחזרה לפונדק יטבתה.

המסלול עובר דרך האתרים:

תמרים בערבה – מטעי התמרים הם הגידול החקלאי המרכזי ביישובי הערבה הדרומית. גידול התמרים מתאים במיוחד לאקלים הצחיח של האזור ומתמודד בהצלחה עם מליחות מי התהום בו.

בעצי התמר יש חלוקה בין זכרים הנותנים תפרחות  אבקנים, לבין עצים ממין נקבה אשר נותנים פירות. גדיד התמרים מתבצע מאמצע חודש אוגוסט ועד אמצע חודש אוקטובר.

העבודה במטעי התמרים נמשכת על פני כל השנה. לאחר הגדיד מתבצע הקיוץ – גיזום הקוצים מענפי העץ. עם הפריחה נאספת התפרחת מהעצים הזכרים, ממנה מופקת אבקה בה מאבקים את תפרחת עצי הנקבה כדי ליצור הפריה, ועם הוצאת הפרי מדללים ענפים או אורזים בשקים.

הזן העיקרי הגדל בערבה הוא מסוג מג'הול – פרי גדול ועסיסי והזן המשני הוא מסוג נור המתאפיין בפרי קטן ובהיר בצבעו. מרבית הפרי מיוצא בעיקר לאירופה .

החווה למחקר ופיתוח – בתחנת הניסיונות של המו"פ החקלאי ערבה דרומית נערכים ניסויים במטרה לשפר את שיטות הגידול החקלאי, לפתח ולאקלם גידולים חדשים ולהתמודד עם תנאי האקלים והמים המליחים הייחודיים לאזור זה. תוצאות המחקרים מיושמת בשטחי החקלאות בערבה ובאזורים דומים בעולם המתמודדים עם תנאים דומים.

אפשר לעזור לך?